טיפול בתנועה

כששואלים אותי מה זה טיפול בתנועה, ולרוב שואלים, יש לי תשובה שהתנסחה והתקבעה לי עם הזמן כמענה מהיר. טיפול בתנועה היא האחות הלא ורבלית של טיפול באמנות וטיפול בדרמה, אני עונה. ומקווה שזה יספק.

לרוב זה מספק, אבל האמת היא, שזה לא כל כך פשוט להסביר מה זה טיפול בתנועה. אולי משום שהגוף מציע דרכים רבות לעבוד איתו, דרכו ובאמצעותו. החל מרמת ההתייחסות לתחושות בו ועד להיותו כלי שמביע תכנים פנימיים. באופן קונקרטי יותר, טיפול בתנועה יכול להיעזר בכלים מעולם המיינדפולנס, התמקדות, גשטלט גופנפש ואחרים העוסקים במודעות לגוף, דרך כלים ממוקדים כמו הרחבת יכולות תנועה ורפרטואר תנועתי, ועד לתנועה אותנטית, שנשענת על תנועה מתוך מקום ספונטני ייחודי לאדם ברגע ובזמן. ישנם כלים נוספים, וישנו גם הדיבור, שגם הוא יכול להתפס כתנועה בעלת מקצב ואיכויות המשתנות מאדם לאדם, וישנו גם החיבור או המעבר שבין המילים לתנועה ולגוף.

בקיצור, זה מורכב.

אפשר לומר שטיפול בתנועה הוא טיפול שעושה שימוש בגוף ובתנועה ככלי לטיפול רגשי. כמטפלת בתנועה באוריינטציה דינמית, טיפול נכון בעיני, הוא כזה שהכלי בו הוא רק האמצעי. כל מפגש של מטופל עם מטפל הוא ייחודי והמעשה הטיפולי נעשה בעצם במרחב אחר שנמצא איפשהו שם מעבר לקונקרטיות של הכלי עצמו. איפשהו שם ביחסים שנרקמים בין המטפל למטופל.

התפיסה שלי כמטפלת בתנועה, היא שהגוף הוא המיכל של הנפש. בתוך הגוף מתקיימות ההתרחשויות הנפשיות ולאותן התרחשויות יש מופעים גופניים. שחלקם מורגשים וחלקם מובעים החוצה באופן מודע ולא מודע.

מטרת כל טיפול היא לעודד יצירת שינוי. סימפטומים כמו חרדות, דכאונות, מצבי ניתוק וחוסר נוכחות או אחרים יכולים להתרכך ואף להיעלם לחלוטין. בעיות ביחסים בינאישיים, עם בן או בת הזוג, או עם הסביבה בכלל, יכולים להתפס אחרת כך שהם כבר לא יוצרים קושי.

טיפול בתנועה הוא טיפול ככל טיפול אחר, ויחד עם זאת, למי שהוורבליות בשבילו היא עניין, זה יכול להיות מתאים במיוחד. למי שמחפש להתחבר לגוף שלו ומחפש את הדרך או קצוות של חוטים, וגם למי שאוהב לנוע ומחפש כך להתבטא.

"תמיד רצו ממך מילים
והיו לך רק תחושות"

עודד בן ליש בשיר: תחושות

%d בלוגרים אהבו את זה:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close